Ancient SFtim


Join the forum, it's quick and easy

Ancient SFtim
Ancient SFtim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lost

Ići dole

Lost           Empty Lost

Počalji od Šerif Sub Dec 04, 2010 1:40 pm

Lost (2004)

Možda mnogi od vas, koji čitate ovo, nećete deliti moje mišljenje da je Lost prava SF serija.
Naročito kada bacite pogled na IMDb, koji istu klasifikuje kao sve, sem SF. I naravno greše, po običaju. Jer Lost je i te kako SF serija.



Lost           Lost-logo



Ako ne verujete meni, onda bacite pogled kome su od 2005. do 2009 dodeljivali prestižnu nagradu za SF, F i H stvaralaštvo… Ni manje ni vise nego Saturn nagradu, uz kamaru ostalih (ma da, i EMI je serija dobila. Par godina za redom u više kategorija)

Ipak, nevoljno se moram složiti sa njihovom (IMDb) ocenom serije, koja iznosi respektabilnih 9.1 od 10.

Kod nas je emitovano, koliko se sećam, 4 sezone.
Ja sam odgledao 5. i mnoge stvari su se tek u toj sezoni složile, naročito pred kraj (u 16 i 17 epizodi)



Serija počinje, kao što znamo, padom putničkog aviona na neko kao pusto ostrvo koje po defaultu nema nigde na mapama. A zašto, videćete…
I dosta velik broj ljudi preživi pad.
U tom momentu, neko konta „Ma da, sad će kolektivna Robinson Kruso sapunica..“
I serija, na početku, tako i deluje…. Sve dok ljudi ne počnu nestajati, dok nešto ogromno i jako opasno ne počne gaziti džunglom….
I to bi samo bila uvertira, i do te tačke se slažem u onom kolektivnom Kruzo sapunu sa malo pobiberenim mistery šmeku.

Ali ček samo…
Elem, naši preživeli nalaze napuštene i polu napuštene naučno istraživačke instalacije, kompletna naselja, ali i „druge“. A „drugi“ su bili i ostali čuvari ostrva, koji su se suprotstavljali naučnicima i njihovom čačkanju po samoj suštini ostrva.

A to je pomeranje istog kroz vreme. Kompletnog ostrva.
Darma inicijativa (naučnici, istraživačka organizacija) je sedamdesetih skontala da ostrvo ima neke skrivene i jako zeznute tajne, tako da uspostavlja tamo stalno naselje i istraživačke komplekse.

Jedna od tih tajni je i da ostrvo leći, tako da i invalidi prohodaju….a čak i mrtvi ustaju (u petoj sezoni)..

Naši junaci će proći nebrojeno mnogo avantura, misterija, pucanja, šunjanja i odbrana, nalaženja svakojakih malih tajni ostrva i čak ljubavnih avantura i romantičnih krmenadli
dok na kraju ne „dohakaju“ ko je i šta ostrvo.

A ti naši junaci, su brilijantno odabrani, i psihološki profilisani.

Neču opisivati uloge, trebala bi mi cela noć za to, ali moram spomenuti da nisu samo ameri u pitanju, nego je sastav island ekipe baš onako, „multietnički“



Elem, tu imamo dvoje kriminalaca (Kejt i Sojer) koji vam se tokom serije priheftaju za srce, jer pokazuju u istoj zavidne moralne kvalitete, onda imamo debelog, slatkog i jako simpatičnog loto dobitnika Harlija, koji je čista dobrota i naivnost. Da su pravili plišane lutke sa njegovim likom, išle bi kao alva.
Onda, tu je naravno i Dr Džek, glas razuma i čova na svom mestu. Oko njega, a i Sojera će se žeMske otimati…
I apsolutno spomenuti koreanskog mafia zeta Đin-a, koji se tu skrkao sa Sun, svojom tek venčanom slatkom ženicom..
A pogotovu veterana iračkog rata, ali ne američkog J.I Joea, nego baš iračanina iz Sadamove garde.
Said lik je bio tamo specijalac, specijalizovan za izvlačenje podataka iz zarobljenih.
Ta veština će našim skrkanim par puta jako, jako dobro doći…
I nakraju, misterijozni Džon Lok…najsposobniji lik (donosi im divlje svinje za klopanje, uhvaćene njegovim rukama i rambo nožem) koji će imati najviše zezancija na ostrvu.
Jer, ostrvo je njega i odabralo….a za šta, pogledajte sami.
Ima još ekstra likova, ali rekoh vam, trebalo bi mi podosta vremena da vas upoznam sa njima.

Svi oni će biti u seriji akteri fenomenalnih obrta, i bit će konfrontirani misterijama daleko iznad njihove mogućnosti poimanja.

Sve što vidite u seriji, za šta mislite da nema nikakvog smisla, ima i te kako. Kao kockice se sve u 5. epizodi počinje slagati, ali ipak ostaje dovoljno misterija da se reše.
Vidite, u 5., naši junaci će obitavati i u 1977. godini kao deo Darma inicijative, nekad će biti bačeni i mnogo pre toga…a nekad će posmatrati sami sebe iz budućnosti kad su bili mali.
Kulminacija paradoksa će biti kada majka rokne sina iz puške, koji je stariji od nje, a ona trudna sa njim. Nečem da vam kažem u kojoj epizodi, jerbo će se to desiti tako iznenda, da nećete znati šta bi…



Dosta sam pričao o likovima i radnji, i sad ću da završim prikaz time da je režija ekstra, glumci svi redom za oskara, atmosfera fantastična a muzika tu i tamo.

Jedva čekam 6. sezonu….

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0411008/
Šerif
Šerif
Admin

Broj poruka : 531
Datum upisa : 23.11.2010
Godina : 54
Lokacija : Tigar in da haus

https://sftim.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu