Ancient SFtim


Join the forum, it's quick and easy

Ancient SFtim
Ancient SFtim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vrata do raja- Din Kunc

3 posters

Ići dole

Vrata do raja- Din Kunc Empty Vrata do raja- Din Kunc

Počalji od Eriops Ned Jan 02, 2011 9:20 pm

Jeste li se posle citanja neke knjige, osetili radosnim poput deteta, ispunjenim i srecnim ? Jeste li osecali kao da je pisana bas za vas, kao da vas dira u srce i dusu ? E, ja sam se tako osecao posle citanja ove divne knjige uzete iz gradske biblioteke. 500 strana cistog uzivanja, sa pauzama u citanju iskljucivo radi fizioloskih potreba koje se moraju obaviti.
Likovi koji predstavljaju dobro u ovoj knjizi su takvi, da ih ne mozete zavoleti jedino ako vam je umesto srca komad celika ili armiranog betona Very Happy . Leilani je devetogodisnja devojcica, mali paketic sarma, duha i inteligencije. Ima fizicke deformitete na ruci i protezu umesto noge. Uprkos tome puna je zivota i volje za istim. Leilani raste u cudovisnoj porodici- majka joj je teska narkomanka, ludaca koja misli da ce uz pomoc prirodnih droga roditi decu sa parapsiholoskim mocima. Njen ocuh, Preston Medok, filozof, briljantnog uma i serijski ubica, obozavalac NLO, planira da ubije Leilani pre njenog desetog rodjendana.
Filozofija Medoka je da samo drustveno korisni zasluzuju da zive : treba pobiti sve stare, bolesne, invalidne, ljude i decu sa fizickim ili psihickim manama. Medok predstavlja personifikaciju drustvenog zla, koje je postojalo, i danas postoji oko nas ; ugladjeni, tihi, ugledni naucnik, intelektualac, uglednik, koji ce bez trunke grize savesti, samo ako mu dopadne prilika, potpisati neki cudovisni zakon koji ce milione oterati u smrt. Medoci oko nas cekaju svoju priliku- ekonomsku bedu, prirodnu katastrofu, da dodju i pojave se kao mesije i spasioci.

Miselina, ili skraceno Miki- je devojka problematicne proslosti, bez para, stana, posla, stanuje kod tetke i nosi gorka secanja zlostavljanja iz detinjstva. Zeli da promeni svoj zivot- sudbina ce je spojiti sa Leilani, i vratiti smisao njenom zivotu. Potrebne su jedna drugoj ; osecaju da jedna drugu mogu vratiti u zivot.

Noa je detektiv koji potice iz kriminalne porodice, ciji je stric zverski umlatio njegovu sestru, koja je postala stvorenje bez mozga, osudjena na zivot u bolnici i postelji. Noa je cinio ruzne stvari, ali briga o sestri vratice mu ljudskost, i uciniti da pomogne Miki i Leilani.

Paraleno sa pricom o spasavanju Leilani od Medoka, tece druga- SF prica, u istoj knjizi. Kertis je vanzemaljac, stvor koji moze da menja oblik i prilagodjava se zivotu na drugoj planeti. Njegova rasa stvara i popravlja svetove ; oni koji ga jure su druga vanzemaljska rasa, unistitelji svetova. Nesto kao svemirski andjeli i demoni. Kertis ima sposobnost da ostvari duhovnu vezu sa stvorenjima obdarenim inteligencijom- njegov verni pratilac postaje pas, cija uloga u prici je jako bitna.

Dve price ce se naravno spojiti u jednu.

Kunc je koliko znam, samouk pisac. Ovde nema kitnjastih recenica, neke velike dubine ni vecnih istina i mudrosti, knjiga je laka i jednostavna, ali bas u toj jednostavnosti krije se njena lepota, prosto vam se uvlaci pod kozu, u srce i dusu, makar meni, matorom ljubitelju fantastike, koji svet jos gleda romanticno i pomalo naivno.

Poruka ove knjige je, uprkos tamnim stazama kojima hodi- verujte u ljubav, dobrotu, iskupljenje. Vas zivot ima smisla ako usrecujete druge- ako samo jednu osobu ucinite srecnom,vas zivot nije bio uzalud. Svako ima svrhu postojanja. I oni bolesni, invalidni, fizicki hendikepirani. Leilani zasluzuje da zivi, mnogo vise od Prestona Medoka, koji sopstvene ubilacke porive pravda filozofijom o dobrobiti covecanstva. No, nisu li se oduvek ubice pravdale visim ciljevima ?

Ovo je knjiga o ljubavi, dobroti, upakovana u sf pricu. Sto bi Sal reko, '' nacisto me izbila iz frizure ''.
Eriops
Eriops

Broj poruka : 44
Datum upisa : 24.11.2010
Godina : 49

Nazad na vrh Ići dole

Vrata do raja- Din Kunc Empty Re: Vrata do raja- Din Kunc

Počalji od Šerif Ned Jan 02, 2011 9:41 pm

E kad si je teko lepo opisao, moraću je nabaviti... Smile
Šerif
Šerif
Admin

Broj poruka : 531
Datum upisa : 23.11.2010
Godina : 54
Lokacija : Tigar in da haus

https://sftim.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Vrata do raja- Din Kunc Empty Re: Vrata do raja- Din Kunc

Počalji od yugo 45 Ned Jan 02, 2011 9:56 pm

jbt početak tvog opisa me je podsetio na filmove o najgoroj socijali
ono tipa mjka prostitka i narkoman otac alkoholičar adeca se odaju lagano kriminalu i porocima

jel ima u slobodnoj prodaji?
yugo 45
yugo 45

Broj poruka : 255
Datum upisa : 04.12.2010
Lokacija : REFRAKCIJA ZORE

List lica
Rasa: Varvarin
Ime: u prodavnici kristala

Nazad na vrh Ići dole

Vrata do raja- Din Kunc Empty Re: Vrata do raja- Din Kunc

Počalji od Eriops Ned Jan 02, 2011 10:05 pm

A, ne znam. Ja sam je uzeo iz biblioteke. Nisam je primecivao po knjizarama, al moguce da negde ima, valja pronjuskati.
Eriops
Eriops

Broj poruka : 44
Datum upisa : 24.11.2010
Godina : 49

Nazad na vrh Ići dole

Vrata do raja- Din Kunc Empty Re: Vrata do raja- Din Kunc

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu