Ancient SFtim


Join the forum, it's quick and easy

Ancient SFtim
Ancient SFtim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poslednji srbin -Boban Knežević

2 posters

Ići dole

Poslednji srbin -Boban Knežević Empty Poslednji srbin -Boban Knežević

Počalji od Šerif Pon Dec 06, 2010 8:28 pm

Poslednji Srbin - Boban Knežević


Poslednji srbin -Boban Knežević Psrbin1

Lepo mi je Eriops (od koga sam posudio knjigu) rekao da je čitam pažljivo, lagano. Ali jok, ja po gasu. A Zašto?
Zato što je radnja takva. Vodi vas 300 na sat. I naravno, kad ga toliko "nagarite" nemate vremena da ispratite sve lepote i finese na koje usput nailazite.

Nemalo puta sam se morao vraćati na iste.



Radnja romana je teška za prepričavanje, i jeste da je fol interdimenzionalni cirkus, ali ne onako običan i klasičan.
Glavni junak, naša drzmančina iz Bosne, koja se pogubila, nacionalno i emotivno, kao izbeglica po americi, dobija od njihove vlade zadatak da istraži nestanak američke vojske u Bosni. U stvari, zna da ih ne sme odbiti.

Pun sumnji, sa psihološkom barijerom ka rodnom kraju, a i americi, mestu boravka, pridružuje se ekipi, koja ide da snimi gde to njihovi all american heros nestadoše.
Niko, niko ih nije mogao pronaći, ni obaveštajne, ni sateliti... ni najmanjeg traga da nađu... Ali naši junaci ih nalaze!

Likovi su lepo razrađeni, interakcije između njih isto tako, ali me malo razočarala psihološka samopredaja junaka. Mislim, jeste da se susreću sa čudima nepojmljivim, ali da počinju da dilkane zbog toga? Doduše, nijednom ih nije predstavio kao psihološko jake karaktere, ipak, mislim da je naš junak "dobro odigrao", vođen bespoštednim izazovima koje ljudski um teško može da zamisli.

Ritam romana, kao što naglasih, je brz, i to je zamka, nenamerna, autora. Jeste da je napisan na 415 stranica, ali nema suvišnih delova. Možda se nekome učini da je opis povremenog ludila u tintarama protagonista preterano naglašavano, opisano; ja to neču negirati, ali neču se ni složiti sa tim.
Takođe mi je zasmetala apatija glavnog junaka ka svemu, nedostatak avanturističkog duha, volje i radoznalosti. Verovatno zato što sam se uživeo sa tim likom i previše, pa su mi se njegove povremene akcije, a i kontovi učinili baš takvim. Apatični.

Poslednji Srbin ni u jednom momentu nije nacionalistički roman, iako mu podnaslov možda tako deluje.
Meni je ono "Nema povratka, nema predaje, nema oprosta" totalno bespotrebno i bez veze, jerbo je našem glavnom baji sudbina jasno zacrtana, koliko je on god negirao.
Nije potrebno da nam se to ukazuje na tako dramatićan način, i to još na koricama.

Za eventualne čitaoce dela, jedan savet. Pred kraj romana, usporite na 40 km/h.
Preplitanje sadašnjosti, prošlosti i budučnosti, sve sa ludilom u tintari junaka, nećete svariti ako nagazite roman kao i ja. Sreća, pa dadoh kočnice na vreme!

Boban je dokazao (ovde pričam striktno o njegovom dostignuću kao pisca, koji nemaju veze sa njegovim nastupom na forumu) da naši sf pisci imaju itekako svetu šta da ponude. Da naša dela, kao što je Poslednji Srbin, mogu ponosno, rame uz rame, koricu uz koricu da stoje sa ino hit autorima na policama knjižara širom sveta.
Averzija ka domaćim delima se, ovim romanom, sto posto razbija, razvaljuje u paramparčad!


Ovaj mali kont o delu, lično moj doživljaj, subjektivan, nikako ne znači da sam u pravu, ali takav utisak je ovo delo ostavilo na mene.
Šerif
Šerif
Admin

Broj poruka : 531
Datum upisa : 23.11.2010
Godina : 54
Lokacija : Tigar in da haus

https://sftim.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Poslednji srbin -Boban Knežević Empty Re: Poslednji srbin -Boban Knežević

Počalji od Eriops Uto Dec 07, 2010 5:51 pm

Lepo si opisao, nema se tu šta puno dodati. Meni je priča bila ekstra, plus dodatni doživljaj što poznajem te krajeve u kojima se događa, tako da bukvalno mogu da zamislim sliku u glavi. Jedno od najboljih domaćih fantazi dela zadnjih godina, možda i najbolje.
Eriops
Eriops

Broj poruka : 44
Datum upisa : 24.11.2010
Godina : 49

Nazad na vrh Ići dole

Poslednji srbin -Boban Knežević Empty Re: Poslednji srbin -Boban Knežević

Počalji od Šerif Uto Dec 07, 2010 7:01 pm

Bivša juga je imala baš lepe krajeve, bajkovite, maltene koji se ubiše za scenu nekog fantasy ili sf dela, pa i horora.
Ja nisam nikad bio u tim opisanim krajevima, ali čitajući autorove opise istih, mogao sam lako stvoriti sliku u tintari.

Opisi me podsetiše na dolinu i kanjon Neretve... a i onaj pravac sa Romanije ka Višegradu...
Šerif
Šerif
Admin

Broj poruka : 531
Datum upisa : 23.11.2010
Godina : 54
Lokacija : Tigar in da haus

https://sftim.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Poslednji srbin -Boban Knežević Empty Re: Poslednji srbin -Boban Knežević

Počalji od Eriops Uto Dec 07, 2010 7:42 pm

Vožnja kanjonom Vrbasa je stvarno doživljaj, tu ko ide brzo svaka mu čast, ja s takvim jok u kola sedati... Smile Kad se od Petrovca krene ka Drvaru, prelazi se prevoj Oštrelj- tu sam 1994 doživeo saobraćajku, srećom bez većih posledica.
U knjizi se pominje i planina Osječenica, koja se pruža od Petrovca prema Lici, visine oko 1800 metara. O Martin Brodu je suvišno pričati- to treba otići i videti, posle Plitvičkih jezera i Šatorskog jezera, nešto najlepše što sam video od prirode.
Zaista BIH obiluje mestima koja su pravi gotovo neistraženi rudnik za fantastiku.
Jednom ćemo ako bog da, obići malo Zapad Bosne zajedno, ima tu dosta lepog da se vidi. To je bukvalno izgubljeni raj.
Eriops
Eriops

Broj poruka : 44
Datum upisa : 24.11.2010
Godina : 49

Nazad na vrh Ići dole

Poslednji srbin -Boban Knežević Empty Re: Poslednji srbin -Boban Knežević

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu